Deň veteránov 11.11.2020

Červený mak - Deň veteránov
Červený mak – Deň veteránov

Počas Prvej svetovej vojny (1914-1918) sa odohrávala väčšina bojov v západnej časti Európy. Predtým krásna krajina, bola znetvorená a zničená neustálymi bojmi a bombardovaním. Krajina a jej nádherné scenérie sa zmenili na jedno veľké zablatené pole kde nedokázalo rásť už skoro nič.Červený mak ako krehká ale húževnatá rastlina ako jediná dokázala na týchto zablatených lánoch prežiť. Rástol a kvitol tam v tisícoch v strede toho všetkého vojnového chaosu a zabíjania.

Začiatkom mája 1915, krátko potom ako kanadský lekár podplukovník John McRae stratil v bojoch svojho priateľa a spolubojovníka Ypresa, inšpirujúc sa pohľadom na všadeprítomné polia červeného maku napísal svoju báseň “Flámske polia”.Táto báseň inšpirovala američanku Moinu Michael, aby začala vyrábať a predávať kvety červeného vlčieho maku vyrobené z hodvábu. Do Anglicka ich priniesla francúzka Anna Guérin.

Britské kráľovské légie, ktoré vznikli v roku 1921 si objednali deväť miliónov týchto kvetov a predali ich 11. novembra v tom istom roku. Predali sa všetky skoro okamžite za viac ako stošesťtisíc anglických libier. Táto suma bola použitá pre vytvorenie pracovných miest a domovov pre veteránov.Nasledujúci rok, major George Howson založil továreň na výrobu týchto vlčích makov kde zamestnával vyslúžilých veteránov.

To je stručná história dnešného dňa veteránov symbolizovaného kvetom červeného vlčieho maku. Spomeňme si dnes na všetkých, ktorí nasadzovali a nasadzujú svoje životy aby chránili tie naše.

Niekedy musíme prekročiť hranicu ľudskosti, morálky a etiky aby sme zachránili bytie.

Na dnešný večer odporúčame film „1917“ https://bit.ly/2IkXjJf

#veteransday#deňveteránov#behumble#respect#pokora#rešpekt#silaačesť#strongandhonour#weremember#nezabudneme

Zdieľajte prosím– Marek