Ľudia ktorí skutočne chcú robiť veci, robia ich.

Zaujal nás jeden z príbehov zakladateľa S.P.E.A.R. systému, Tonyho Blauera, tak sme sa rozhodli sa s vami o neho tiež podeliť:

Pred niekoľkými rokmi som letel unavený domov, chcel som v lietadle zaspať. Žena sediaca vedľa mňa, sa ku mne prihovorila počas toho ako lietadlo rolovalo po dráhe. Hovorila o svojej práci aj o tom, ako skoro zmeškala let.
Predstieral som, že počúvam ale celý čas som myslel len na to: „Chce sa mi spať.“. Nevravel som nič mysliac si, že to ukončí rozhovor. Ona ale pokračovala a povedala: „Takže, čo robíte vy?“. Bez zaváhania som odpovedal: „Som predajca životných poistiek.“. Myslím si aké múdre? Kto by sa chcel rozprávať o životných poistkách počas rolovania pred vzletom lietadla? Nemal som šťastie. Preskúmala ma pohľadom od hora dolu a povedala: “ Vy nie ste predajca poistiek.“. Zaváhal som a odpovedal: „Ok, máte pravdu. Som predajca poistenia, ktoré predlžuje život.“. „Čoo ?“, povedala. „Predajca poistenia predĺženia života – Hmmm, učím sebaobranu.“. „O môj bože, vždy som sa chcela naučiť sebaobranu!“, vykríkla, ožila akoby by sme mali mať jej prvú hodinu počas letu. Pozrel som sa na ňu a povedal: „Nie, nechceli ste. Ľudia ktorí skutočne chcú robiť veci, robia ich. Ak by ste sa chceli naučiť sebaobranu, tak by ste sa ju už naučili.“. Vyzerala trocha podráždene.
Pokračoval som: “Prepáčte, že som Vám do úst vložil tieto slová ale myslím si, že to, čo ste mysleli je, že ste vždy chceli vedieť ako NIKDY nebyť v situácii, kde by ste sa museli brániť.“. Zobrala to za svoje. Videl som ako to a spracovávala v mysli. Potom sa jej zväčšili oči a povedala: “Môj Bože áno! To som tým myslela!“.

Toto je pravda a paradox osobnej bezpečnosti. Väčšina sveta sa nechce naučiť sebaobranu, pretože to znamená, že potrebujú prijať a zobrať zodpovednosť za ich vlastnú fyzickú bezpečnosť, čo je odstrašujúce.
Čo väčšina ľudí chce je nikdy nebyť v blízkosti situácie, kde by sa potrebovali brániť. Rozumiem tomu. Ale je tam problém,
útočníka, predátora to nezaujíma. A toho to nielen nezaujíma, ale cíti strach a často vyhľadáva falošný pocit bezpečia. Inými slovami, nenaučiť sa nič o sebaobrane znamená, že ak by ste náhodou vošli do problému a nenaučili sa nič o násilí vopred, budete menej schopní zbadať hrozbu násilia včas.

Tony Blauer

Preklad René, obrázok a úprava Simona