Teroristický útok Viedeň, 3.11.2020

Je pondelok 2.11.2020, 20:00 večer, Viedeň je ešte plná ľudí, ktorí si užívajú posledné chvíle vonku pred striktným lockdownom, ktoré je jedným z opatrení proti šíriacej sa epidémii COVID-19.
Zrazu sa ozýva zvuk, ktorý okoloidúci prirovnali k petardám. Bola to streľba s automatických zbraní (pravdepodobne AK47), podľa vyjadrení Rakúskej polície útočnici vystrelili „stovky rán“. Streľba začala v blízkosti Viedenskej synagógy.

Podľa oficiálneho vyjadrenie viedenskej polície na ich twitter účte sú fakty nasledovné:

  • Výsledkom sú traja mŕtvi (dvaja muži, jedna žena), pätnásť zranených (z toho jeden príslušník viedenskej polície).
  • Útočník bol minimálne jeden a bol eliminovaný zasahujúcimi policajnými zložkami.
  • Za motív útoku sa považuje islamistický motív.
  • Útočník bol ozbrojený dlhou zbraňou a krátkou zbraňou (zbraňami).
  • Útočník mal na sebe atrapu vesty s výbušninou (NVS).
  • Aktuálne prebieha vyhodnotenie množstva videozáberov z tejto udalosti.

Na existujúcich video záberoch vidno strieľajúcich útočníkov aj davy ľudí utekajúcie od miesta pravdepodobnej hrozby aj konkrétny útok útočníka, ktorý odkrýva aj časť jeho motivácie útočiť.

Prichádza to po útokoch vo Francúzku spred niekoľkých dní kde došlo v duchu podobného motívu k rituálnemu odrezaniu hlavy stredoškolského učiteľa a ďalším útokom.

Myslíme si, že tieto situácie sú ďaleko od nás. Že sa nám nemôžu stať a že svet je príjemné a dobré miesto. To sú minimálne tri mýty, s ktorými sa často stretávame u ľudí, ktorí zatiaľ nepotrebovali náš výcvik a naše vedmosti.

Pre náš rozbor nie je podstatná politické pozadie ani situácia okolo toho, kto boli momentálne útočníci, odkiaľ mali zbrane, pretože to všetko vám je v momente napadnutia úplne jedno.

Táto situácia sa môže stať každému z nás. Akceptujte to.
Každý z nás je „first responder“ na mieste udalosti. Nikto z nás si nenosí so sebou policajta, hasiča ani záchranára na chrbte. Na mieste sa budete rozhodovať sami, preto je dobré mať aspoň jednoduchý návod.

Uteč! Skry sa! Bojuj!

Uteč – premýšal, kde je nabližšie bezpečie. To, že celý dav beží jedným smerom neznamená, že nebeží v ústrety ďalšiemu útočnikovi. Bež za bariéru, kde sa vieš skryť, volať pomoc, ozbrojiť sa a odkiaľ máš ďalšiu uníkovú cestu.


Skry sa – tak ako zviera, ktoré cíti hrozbu, skry sa zo zemského povrchu mimo dohľad útočníka. Ak sa tento útok deje večer, tma a tmavé miesta ti môžu veľmi pomôcť. Snaž sa premýšľať ako útočník a podľa toho si vyber úkryt. Keď si v bezpečí volaj pomoc, vypni si zvonenie aj vibrácie na telefóne.

Bojuj – keď si už dobehol do bezpečia, zavolal pomoc, ozbroj sa. Ak by sa stalo, že sa útočník dostane blízko a zbadá ťa, budeš musieť rýchlo jednať. Použiť sa dá čokoľvek, stolička, kameň, palica alebo ak patríš medzi zodpovedných občanov aj legálne držaná zbraň.

Veľmi dôležitý faktor, uteč sa skry a bojuj, je ten, že z vás nerobí pasívnu obeť a aj vašu mysel bude nastavená do reaktívneho režimu „čo robiť“. Zvýši to výrazne vaše šance na prežitie.

Tieto odporúčania vychádzajú z našich skúseností, rozboru skutočných udalostí aj všeobecne uznávaných pravidiel v komunite ľudí zaoberajúci sa profesionálne osobnou bezpečnosťou. Tak isto vychádzajú z našich vlastných simulácií a nácvikov podobných situácií. Nezaručujú však nikdy, stopercentnú úspešnosť. Môžu len zvýšiť vaše šance prežiť.

Ak máte hlbší záujem o túto tému a konkrétne zručnosti, ozvite sa nám. Radi vás pozveme na niektorý z našich webminárov (keďže sú platné COVID19 opatrenia).