Napadnutie v Tušickej Novej Vsi, v noci, s vyhrážkami a kameňom do hlavy.

Ilustračné foto :(cc) Eastlike Times

Niektorí z vás zaznamenali a pýtali sa nás na útok na mladú rodinu v obci Tušická Nová Ves (okr. Michalovce). V prvom rade, želáme všetkým poškodeným čo najrýchlejšie fyzické aj psychické uzdravenie.

Fotografie aj oficálny popis udalosti nájdete na FB KZ PZ Košice

Domáce napadnutie

Domáce napadnutia či už cudzím alebo blízkym človekom sú, čo sa týka emočnej a psychickej záťaže, jednými z najťažších vôbec. Keď si prečítate nižšie približný popis priameho napadnutého a potom nižšie oficiálne vyjadrenie polície rozpoznáte rozdiel v tom aká silná emócia v tom musela byť, znásobená aj prítomnosťou detí.

Zjednodušený popis situácie

Je jednoduché byť múdrym keď už situácia pominula a každý komentátor sedí v bezpečí svojej obývačky za svojim mobilom. Byť však v danej udalosti priamo na mieste je niečo úplne iné. Podľa oficiálnej správy polície, útočník búchal na dvere a vyhrážal sa zabitím, rozbil 9(!)okien na oknách a dverách, okno na aute, po čom vošiel do domu a na poschodí (!) napadol majiteľa domu. Bolo 2:30 ráno…
„Kameňom začal podľa Eľka biť nielen jeho, ale aj jeho manželku Tonku. Celú scénu videli aj ich malé deti. Útočník ich mlátil predovšetkým po hlave, spôsobil im zranenia a nábytok aj steny sú podľa fotografií ofŕkané krvou. Podľa Eľka celý útok polícia bagatelizovala, vo štvrtok útočníka mali podmienečne prepustiť z väzby, podmienku má na tri roky.“ refresher.sk

Nepoznáme bohužial príbeh pred tým, podľa tvrdení to vyzerá tak, že útočník si tento dom vybral čisto náhodou. V takejto situácii ste VŽDY vy sami ten prvý zasahujúci („first responder“) a žiadny policajt, nemá šancu stáť vtedy pri vás. Preto to naozaj záleží len od vás a vašej schopnosti reagovať. Nepoznáme ďalší priebeh situácie ale keďže sa im podarilo útočníka spacifikovať podľa toho ako píše refresher.sk asi nezostali zaskočení a dokázali sa o svoje bezpečie postarať.

„40-ročného muža sa do príchodu policajnej hliadky podarilo spacifikovať príbuzným.“ refresher.sk

Dá sa vôbec na takúto situáciu pripraviť?

Na takúto situáciu, ktorá je ukážkovým príkladom prepadu ja nedá dopredu úplne pripraviť. Nikdy neviete kedy nastane, kde sa udeje a kto bude útočník (útočníci). Môžete mať však dopredu nacvičené zručnosti, vyskúšané svoje reakcie v strese napadnutia, a samozrejme zvýšiť svoje šance použítím zbrane, čo je však v realite komplikovanejšie ako sa zdá (viď posledný post o napadnutí v dome MMA bojovníka Anthony Smitha, ktorý sa ozbrojil aj nožom ale nemal odvahu ho použiť )

Čo môžem spraviť aby som bol viac v bezpečí?

Radi poskytneme napadnutému, rady a prípadne aj nácvik zručností ako v podobných situáciách reagovať tak, aby to bolo aj v súdale s etikou, morálkov a právnymi normami ale zároveň mohol pre ochranu svojho obydlia, zdravia a života seba aj svojich blízkych urobiť maximum.

Ak máte záujem píšte do komentárov, radi pripravíme krátky online webcast o tom, čo v takých chvíľach môžete spraviť.

Vaše bezpečie je v prvom rade vaša zodpovednosť.

Ako prebehlo napadnutie podľa FB stránky napadnutého


„…dnes máme 10. výročie svadby s mojou manželkou. Mala tu byť fotografia plná štastia a oslavy života! …áno je to oslava života ale s trpkou prichuťou… No žijeme ? lebo stáli pri nás všetci anjeli strážni.
Z pondelka na utorok uprostred noci o 2:30 nám do domu, DOKONCA PRIAMO DO SPÁLNE násilím vnikol nebezpečný psychicky chorý páchateľ, ktorý nás pred očami našich malých detí s kameňom v ruke brútalne bil do hlavy so slovami “všetkých Vás pozabíjam!”
…Najhoršie je, že k tomu vôbec nemuselo dôjsť pretože bol ohlasený už niekoľko hodín pred tým jeho rodinou, že ušiel ako nebezpečný, nafetovaný a opitý AUTOM!, prešiel viac než 50km a dostal sa až k nášmu domu, ktorý si vybral uplnou náhodou pretože bol v zúrivej psychóze v kombinacii s fetom a alkoholom.
…ďakujem polícii slovenskej republiky, že po niekoľkonásobnom oznámení tohto človeka o jeho stave a úteku, dokonca hodinu a pol pred tým v inom okrese po podobných výzržnostiach si nerobia svoju prácu dôsledne a všetko bagatelizujú, a pri vyšetrovaní na moju otázku mi čo keby nás zabil odpovie “tak by ste tu so mnou nerozprávali” ?‍♂️
…Len pre informáciu, od štvrtku je doma, dostal 3 roky podmienku… Psychický chorý, nebezpečný človek!
Priatelia tento človek mohol skončiť u hocikoho z Vás! Necítim sa bezpečne v tomto štáte a dlho sa ešte poriadne nevyspíme.
…No žijeme „

Stanovisko Krajské riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach. V plnom znení, tak ako je zverejnené na stránkach refresher.sk:

„V utorok (7.4.) krátko pred 02.30 hodinou 40-ročný Humenčan vošiel na pozemok jedného z rodinných domov v obci Tušická Nová Ves (okr. Michalovce), kde po tom, čo poškodil na dvore zaparkované vozidlá zn. Audi a Hyundai Santa Fé, búchal na vchodové dvere a kričal: „Otvor, lebo vás všetkých pozabíjam“ a žiadal vydať osobu ženského pohlavia, ktorá sa však v toto dome nenachádzala, ani v ňom nemá trvalý pobyt. Následne na deviatich oknách a dverách po stranách domu rozbil sklenenú výplň a opakovane kričal: „Počítam do päť, ak mi ju nedáte, vojdem dnu a všetkých vás pozabíjam“, na čo do domu skutočne cez jedno z rozbitých okien vošiel, na poschodí fyzicky napadol majiteľa domu a jeho manželku, ktorým podľa predbežnej lekárskej správy spôsobil viacpočetné tržno-rezné rany v oblasti hlavy a svojim konaním škodu na majetku predbežne vyčíslenú na takmer 3 000 eur. 40-ročného muža sa do príchodu policajnej hliadky podarilo spacifikovať príbuzným. Muž bol umiestnený do cely policajného zaistenia a po vykonaní všetkých potrebných procesných úkonov ho vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Michalovciach obvinil z prečinu porušovania domovej slobody, prečinu nebezpečného vyhrážania a prečinu poškodzovania cudzej veci, a zároveň spracoval podnet na jeho väzobné stíhanie. Sudca Okresného súdu v Michalovciach v tzv. superrýchlom konaní väzbu nahradil podmienečným trestom. Vzhľadom na komentáre a statusy, šíriace sa sociálnymi sieťami, že táto osoba sa mala s vozidlom pohybovať pod vplyvom alkoholu a iných omamných a psychotropných látok, dopúšťať sa iného protiprávneho konania a polícia v tomto prípade nekonala okamžite, je potrebné poznamenať, že podľa doterajších zistení malo ku protiprávnemu konaniu muža, ktoré poškodený spomína na svojom facebookovom profile (jazda pod vplyvom omamných látok či výtržnosti) dôjsť mimo okresu Michalovce, ale aj mimo Košického kraja, no aj napriek tomu chceme všetkých ubezpečiť, že riaditeľom Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach bolo nariadené okamžité vykonanie kontroly postupu všetkých príslušníkov Policajného zboru Košického kraja, ktorý od doby, kedy bolo prijaté prvé oznámenie, vykonávali vyšetrovanie tejto udalosti. V prípade, ak bude zistené pochybenie zo strany niektorého z policajtov, budú voči nemu vyvodené príslušné opatrenia. Zároveň je potrebné povedať, že keďže v tomto prípade boli svedkom celej udalosti 2 maloleté deti, ktoré sa v čase incidentu nachádzali v dome, policajný vyšetrovateľ spracoval podnet na vzatie obvineného do väzby. K tomu prečo to sudca neakceptoval, Policajný zbor nie je kompetentný sa vyjadrovať.“

Pridať komentár

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridávať komentáre.