Zneužívanie detí – “Odhaľ svoju tvár zvrhlík”

Foto: Pixabay (CC)
Foto: Pixabay (CC)
Viacerí z vás nás upozornili na film "V síti (2019)" ohľadom zneužívania detí na internete. Filmári Vít Klusák a Barbora Chalupová práve dokončujú dokument o sexuálnych predátoroch na internete. V rámci tohto projektu vytvorili falošný profil 12 ročného dievčaťa na chatovacom serveri. V priebehu piatich hodín túto dievčinu oslovilo približne 83 dospelých mužov s ponukou na sex aj keď poznali jej vek.
Reportér Mladej fronty dnes,  zasa na vytvorený falošný profil trinásťročnej Aničky ulovil ďalšieho zvrhlíka. Väčšina týchto pedofilov láka deti aj na skutočné strenutia. Anonymita, ktorú im ponuká virtuálny svet ich chráni od zvedavých pohľadov ostatných dospelých i detí a tak sa môžu nerušene sústrediť na "spracovávanie" svojej obete. Môžete to dobre vidieť priamo v prepise jedného z chatov alebo v tomto krátkom úryvku:
...
zralychlapak:Ahoj, Ani, pokecáš s osamoceným, starším samcem?:)
zralychlapak:Tedy, jestli Tě přitahují starší samci? Mně je 48/190/100/18/5, kolik je tobě?
Annicka2006:Ahoj, mě je teprve 13
zralychlapak:Wooow, takové mládě a můj věk se ti líbí?:)
...

Prečo je virtuálny svet taky zradný

Je to jedna z vecí pred ktorou varujeme na našich školeniach aby si deti uvedomili, že virtuálna realita nie je realita, že nikdy nevidia do hlavy potenciálneho útočníka a že je lepšie raz zbytočne pochybovať ako sa raz zle rozhodnúť. Spôsob vnímania hrozieb je v dnešnej dobe deformovaný nedostatkom prežívania skutočných situácií, vzťahov a riešenia skutočných problémov. Miesto nich nastupujú virutálne vzťahy, virtuálne hrozby a virtuálne svety kde platia úplne iné pravidlá.
Práve nedostatok osobného kontaktu je veľmi nebezpečný aj pre vyhodnotenie vážnosti hrozby, kedže deti prichádzajú o možnosť vyhodnotiť aj celý fyzický, verbálny a psychologický prejav potenciálneho útočníka. Deti, ktoré sa to ešte len učia a "ladia" svoj systém vnímania správania ostatných ľudí okolo seba sú o to zraniteľnejšie. Nie je to bohužiaľ iba takto jednoduché. Ukázalo sa, že z  hľadiska ďaľších osobnostných rysov sú pedofilní zneužívatelia detí otvorenejší novým poznatkom, prívetivejší a svedomitejší, ako nepedofilní. Dokážu tým vytvárať s obeťou vzťah a dať jej pocítiť falošný pocit bezpečia. Tam môže pomôcť len dostatočná prevencia a komunikácia s ďetmi zo strany rodičov alebo inej autority.

V hlave pedofila

Podľa komplexnej analýzy Murray, J.B. (2000), "Psychological Profile of Pedophiles and Child Molesters" majú zneužívatelia detí niektoré podobné charakteristiky. Väčšinou sú to muži a niektorí z nich preferujú sex