Projekt "Odvážny okoloidúci"

Odvážny okoloidúci
Odvážny okoloidúci – Projekt OZ Bezpečný prístav

Na našom poslednom seminári o Bezpečí v MHD sme predstavili aj náš nový projekt s názvom “Odvážny okolidúci”. V rámci tohto projektu sa budme snažiť vzdelávať bežných ľudí, ktorým nie je ľahostajné ich okolie a prostredie v ktorom žijú, ako reagovať v prípade, že sa stanú náhodnými svedkami napadnutia alebo konfliktu. Rozhodli sme sa tak po tom, čo sa stále viac stretávame s prípadmi násilia, ktoré by bolo možné zastaviť alebo zmierniť ak by náhodný účastníci mali aspoň základné znalosti konflikte, hrozbe a nástrojoch, ktoré majú k dispozícii.

Každý z nás je “first responder”

Anglické slovné spojenie “first responder” označuje človeka, najčastejšie hasiča, policajta alebo záchranára, ktorí prichádzajú na miesto nešťastia ako prví. Je dôležité si uvedomiť, že v našom vlastnom živote sme “first responderi” iba my. Nikto z nás si nenosí so sebou policajta, hasiča ani záchranára na chrbte. Nepripadá nám divné učiť sa prvú pomoc ale častokrát nevieme či a ako zasiahnuť v prípade násilného konfliktu. Pritom práve prvé sekundy a minúty rozhodujú tak ako pri prvej pomoci. Nemáme na mysli suplovanie silových zložiek alebo SBS aj oni majú v tomto procese svoju úlohu. Keď ich ale nezavoláte, neprídu. Keď ich zavoláte, zvyčajne to nejaký čas trvá. Počas tohto času, konflikt aj život plynie ďalej. Jednoducho sa nezastaví.

Čo robiť keď som svedkom napadnutia?

Skôr ako sa rozhodnem čokoľvek urobiť musím si zodpovedať tri základné otázky:

  1. Môžem?
  2. Chcem?
  3. Viem?

Môžem?

Je vhodná situácia, čas a miesto aby som zasiahol? Ak mám čas, je lepšie počkať na vhodnejšiu situáciu, napríklad takú ktorá nám dá viac možností v prípade, že sa útočník otočí aj proti nám. Neurobte zo seba ďalšiu obeť pre záchranárov. Kedy privolám pomoc? Určite nezabudnite aspoň poslať SMS na číslo 112 tak aby ste zbytočne nedali útočníkovi zámienku na útok. Nezabudnite napísať “Čo sa stalo?” a “Kde sa to stalo?”.

Príklad: Ak sme v autobuse a ten sa práve pohol zo zastávky, vhodnejšie bude počkať keď sa bude blížiť k ďalšej a my budeme mať možnosť vystúpiť ak by sme aj do konfliktu chceli zasiahnuť.

Chcem?

Prečo by som mal zasiahnuť? Chcete pomôcť napadnutému alebo si len vybiť zlosť na útočníkovi? Motivácia je nosnou časťou nášho konania, bez silnej motivácie akákoľvek naša akcia bude bezzubá a útočník to bude vnímať. Skvelou motiváciou je oprávnený hnev. Použite ho ako motor pre svoju akciu.

Príklad: Vnímam ako útočník napadne na ulici pred obchodom babku vracajúcu s a z nákupu. Vtedy zacíti oprávnený hnev skoro každý z nás. Ak ste sa rozhodli v tejto situácii konať, použite ho ako palivo pre svoj mozog a telo.

Viem?

“Viem?” je častokrát kameň úrazu. Je dôležité si uvedomiť aké zručnosti mám k dispozícii. Dokážem nekonfliktne rozprávať s útočníkom? Dokážem jednať asertívne bez zbytočnej agresie? Ak sa útočník rozhodne ma fyzicky napadnúť viem čo mám robiť? Viem využiť priestor a prekážky aby som útočníkovi sťažil útok ak sa jeho pozornosť presmeruje na mňa? Mám pri sebe niečo čo môže použiť ako bariéru alebo zbraň ak to bude nevyhnutné?

Príklad: Idete k autu na verejnom parkovisku a vidíte ako vedľa napadli ženu. Máte so sebou svoje dieťa a plný košík s nákupom. V prípade, že sa rozhodnete zasiahnuť treba myslieť aj na to, že máte so sebou svoje dieťa, ktoré môže do konfliktu útočník tak isto zatiahnuť.

Táto problematika je veľmi rozsiahla ale aj napriek tomu sme sa rozhodli spísať aspoň základné kroky, ktoré môžete podniknúť.

Kto, ak nie ja?

Áno ste to práve vy, kto môžete zmeniť svoje okolie. Aj vďaka vám môžeme žiť v bezpečnejšom svete. Naozaj je to také jednoduché.

Pridať komentár

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridávať komentáre.