Zápasníka MMA prepadol doma zlodej: “Nevedel som si s ním poradiť”

foto: mmafighting

Téma, s ktorou sa u nás stretávame opakovane a asi nikdy sa nevyčerpá. To, že máte športovú zručnosť aj keď v bojových športoch, je len jeden z faktorov, ktoré rozhodnú v sebaobrannej situácii. 

Podľa svetovo uznávaného odborníka na sebaobranu a zakladateľa systému S.P.E.A.R., Tony Blauera (ale aj iných odborníkov) sa sebaobranné systémy delia do štyroch skupín:

1. Bojové umenia
2. Bojové športy
3. Nová vlna systémov reálnej sebaobrany – “RBSD”
4. Skutočné násilné konflikty a ich rozbor

Viac v našom článku “Ako si vybrať kurz sebaobrany” . Jedine posledná skupina a simulácie na tejto úrovni vás môžu (!!!) pripraviť na skutočný konflikt.  To že niečo vyzerá “cool” a robia to všetci dookola neznamená, že to bude fungovať aj v skutočnosti. Ak máte na každom tréningu len sparring a kombináciou rôznych úpolových športov je to 25% vašej prípravy na sebaobranu. Takú istú pozornosť by ste mali venovať aj ďalším oblastiam prípravy.

Na ulici za vás nikto nehodí uterák do ringu a v ringu neprídu ďalší dvaja útočníci a neudrú vás od chrbta do hlavy dlažobnou kockou. 

Systém SPEAR je práve jedným z mostov ako dostať váš bojový šport do úrovne použiteľnej v sebaobrane.

Násilie nie je fér. 

Násiliu je jedno aké bojové umenie(bojový šport) trénujete. Tony Blauer
====
Violence does not care what martial art you study. T Blauer
====
Veľký rešpekt Anthonymu Smithovi, že sa o tento zážitok podelil. 

Warrior Mindset: Mental Toughness Skills for a Nation’s Peacekeepers by Michael J. Asken, Dave Grossman, Loren W. Christensen 

“Train with the understanding that firearms practice is 75% physical and 25% mental; however a gunfight is 25% physical and 75% mental.”

Pridať komentár

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridávať komentáre.